تأثیر ماساژ بر کودکان بیش فعال

تأثیر ماساژ بر کودک بیش فعال

 

والدین کودکان بیش فعال باید توجه داشته باشند که بیش‌فعالی به سرعت در کودکان در حال افزایش بوده و این مسئله در پسران بیشتر از دختران بروز می‌کند. کودکان بیش فعال ممکن است دارای عملکرد ضعیف تحصیلی شده، در موقعیت‌های اجتماعی دچار مشکل شوند و نتوانند مانند سایر کودکان هیجانات خود را کنترل کنند. مواردی همچون ناتوانی یادگیری، اختلالات خلقی و اضطرابی نیز اغلب در این کودکان دیده می‌شود. آنچه متأسفانه در بسیاری از والدین مشاهده می‌شود آن است که آنها ابتدا به‌دنبال دارو و درمان هستند حال آنکه باید توجه داشته باشند که داروها اثرات جانبی خود را دارند، لذا ابتدا درمان‌های غیردارویی مانند ماساژ و تن آرامی را امتحان کنید.

 

کودکان شاد با ماساژ


چگونگی اجرای ماساژ حرفه‌ای به کودک شما کمک می‌کند تا توانایی‌های مناسب سن خود را گسترش دهد، آرامش یابد و حتی اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

کودک طرد شده

 

مطالعات مطرح می‌کند که دو ماساژ 20 دقیقه‌ای در یک هفته برای نشان دادن پیشرفت در این کودکان کافی است چون این کودکان نمی‌توانند برای مدت طولانی در یک حالت قرار گیرند و تحمل کمتری دارند. برای ماساژ کودک، یک تمرین‌دهنده ماهر، معمولاً ضرباتی به حالت مالش با فشار روی سر، گردن، بازوها، پاها و پشت کودک وارد و زمان را بین هر یک از قسمت‌ها تقسیم می‌کند (حدود چهاردقیقه برای هر قسمت کافی است) و در نهایت کل بدن تحت ماساژ قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید هنگامی‌که کودک خود را ماساژ می‌دهید با او تماس فیزیکی برقرار کنید و از این فرصت جهت برقراری روابط عاطفی و هیجانی قوی بین خود و فرزندتان استفاده کنید تا بدین‌ترتیب باعث آرامش سیستم اعصاب او شوید.

 

ماساژ کودکان بیش فعال

 

 

ماساژ درکودک بیش فعال

گردآوری و تنظیم : محدثه محمودی کارشناس ارشد روانشناسی کودک

تصور کنید روی تخت ماساژ دراز کشیده اید، در حین ماساژ شما احساس میکنید بدنتان آرام، ماهیچه هایتان نرم و سیستم عصبی شما آرامش می یابد.

هرکس تا کنون یک تجربه ماساژ داشته باشد از فواید و مزیت های آن آگاه است. ماساژ معمولا بیشتر برای بزرگسالان ارايه می شود تا کودکان . اما ماساژ در کودکان چگونه است؟ اگر ماساژ به آرامش بدن کمک می کند و هوشیاری را افزایش می دهد, آیا ممکن است به کودکان دچار اختلال نقص توجه/بیش فعالی کمک کند؟ آیا کودکان و نوجوانانی که نمی توانند لحظه ای یک جا بنشینند، می توانند از ماساژ بهره مند شوند؟

 

کودک بیش فعال

 

 

مفهوم اختلال نقص توجه / بیش فعالی

اختلال نقص توجه / بیش فعالی به سرعت در حال افزایش است. 7-3درصد همه کودکان سنین مدرسه و نوجوانان ممکن است دچار آن باشند. یکی از علل اولیه مشکلات رفتاری کودکان ابتلا به این اختلال است. 9پسر در برابر یک دختر به این اختلال مبتلا هستند.

این کودکان در حفظ توجه مشکل دارند،دارای رفتار تکانشی هستند و فعالیت بیش از حد ازخود نشان می دهند که در گروه همسالان رایج نیست. آنها خصوصا دارای عملکرد ضعیف تحصیلی بوده ،در موقعیت های اجتماعی مشکل دارند و مانند دیگر کودکان نمی توانند هیجانات خود را کنترل کنند. مطالعات نشان می دهد که تشخیص این اختلال کودک را بیشتردر معرض رفتارهای بزهکارانه و پر خطر قرار می دهد. مواردی همچون ناتوانی یادگیری، اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی اغلب در این کودکان دیده می شود.

 

ماساژ کودک

طبق مطالعات دو دهه اخیر توسط موسسه تحقیقاتی تاچ در دانشگاه میامی، ماساژ منظم می تواند در درمان این  کودکان موثر باشد. یک مطالعه مطرح می کند که نوجوانان پسری که هر روز 15 دقیقه تحت ماساژ بودند توسط معلمان خود مورد مشاهده قرار گرفتند و در آنها بی قراری کمتری گزارش شد. به علاوه کودکان خود را شاد تر از زمانی دانستند که در برنامه تن آرامی شرکت داشتند.

 

چگونگی ماساژ

اجرای برنامه ماساژ حرفه ای به کودک شما کمک می کند تا توانایی های مناسب سن خود را گسترش دهد، آرامش یابد و حتی اعتماد به نفس خود را افزایش دهد. مطالعات مطرح می کند که دو ماساژ 20 دقیقه ای در یک هفته برای نشان دادن پیشرفت در این کودکان کافی است. چون این کودکان نمی توانند مدت طولانی در یک حالت قرار گیرند.و تحمل کمتری دارند.

برای ماساژ کودک, یک تمرین دهنده معمولا ضرباتی به حالت مالش با فشار متوسط روی سر، گردن، بازوها، پاها و پشت کودک وارد می کند زمان را بین هر یک از قسمت ها تقسیم می کند. 4دقیقه برای هر قسمت کافی است. و در نهایت کل بدن ماساژ داده می شود.

یک تخت راحت، صندلی یا میزی در اتاقی آرام شرایط خوبی است. از آن جایی که ملاقات فراوان با فرد تمرین دهنده عملی نیست، ایشان می توانند به صورت ساده به شما به عنوان والدین آموزش دهند و تکنیک های موثر را برای شما بیان کند تا بدین صورت ماساژ را در منزل ادامه دهید. به علاوه وقتی خودتان کودک را ماساژ می دهید با او تماس فیزیکی برقرار می کنید و این مساله فرصت مناسبی برای ارتباط عاطفی و هیجانی قوی بین شما و فرزندتان ایجاد می کند. سیستم اعصاب او آرام می شود و به او توانایی انجام تکالیف مدرسه را به بهترین نحو می دهد. از طرفی در تعامل با همسالان و معلمان شاد تر به نظر میرسد.

 سلامتی با ماساژ

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017