طب فشاری

یکی دیگر از انواع کهن و قدیمی ماساژ،ماساژ یا طب فشاری است. خاستگاه و مبدا اصلی این ماساژ کشور چین است. در واقع طب فشاری همان نوع تغییر یافته طب سوزنی است که در آن از سوزن استفاده نمی شود. مدل ژاپنی طب فشاری، شیاتسو نام دارد.

براساس باور چینی ها، نیروی زندگی یا (چی)، به نقاط و کانال های انرژی بدن افراد سرازیر می شود و اگر این نقاط دچار سکون، عدم تعادل یا کم کاری شوند، انواع بیماری ها در بدن بروز می کند. این کانال ها از نوک انگشتان شروع شده و به مغز منتهی می شوند.

متخصصان طب فشاری عموما از انگشتان کف دست ها یا آرنج هایشان استفاده می کنند تا به هریک از این نقاط فشار وارد کنند و به آرامی آنها را ماساژ دهند تا انرژی موجود در کانال ها را دوباره به جریان بیندازند. این نوع ماساژ نه تنها میدان انرژی و بدن را درمان می کند بلکه حس و روح را هم مورد مداوا قرار می دهد.

 

ده نقطه برتر بدن

 ده نقطه برتر بدن از نظر طب فشاری

 

اندام ها و محل های مورد نظر در طب فشاری:

بین انگشت شست و سبابه ( (L14

این نقطه در قسمت گوشتی بین انگشت شست و سبابه قرار گرفته که برای تسکین سردرد از آن استفاده می شود. گاهی چند دقیقه ماساژ نرم در این نقطه می تواند باعث کاهش دندان درد،درد گردن و شانه، درد آرتروز،یبوست و الکل زدگی شود. ابتدا حتما دستتان را مشت کنید تا در بهترین حالت دسترسی به این نقطه قرار بگیرید.

 l14


پریکارد ((P6

این نقطه درون مچ دست، حدودا 3 انگشت پایین تر از انتهای کف دست قرار دارد. وارد کردن فشار به این نقطه می تواند برای حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، تهوع ناشی از حرکت در سفر (بیماری سفر)، تهوع پس از جراحی و حتی تهوع به خاطر آنفولانزا مفید واقع شود. زمان این فشار سه دقیقه با انگشت میانی و سبابه باید انجام شود. هرچند بار که لازم است می توانید این حرکت را تکرار کنید.

 

-پریکاردپریکارد

چشم سوم (24.5(GV

بسیاری از آدم ها در این ناحیه احساس درد می کنند، چون ما در طول روز فشار زیادی برای انجام کارها و وظایفمان به ذهن خود وارد می آوریم و همین موضوع می تواند منجر به ایجاد انقباض در وسط سر شود. این نقطه درست در وسط ابرو قرار دارد و شما باید با کمک انگشت میانه تان چند ثانیه تا یک دقیقه آن را به آرامی فشار دهید. این حرکت به آرام شدن ذهنتان کمک می کند، استرس مزمن و خستگی را کاهش می دهد و باعث بهبود در حافظه و تمرکز می شود. خستگی چشم نیز با این حرکت کمتر خواهد شد.

 

چشم سوم

 

دریای آرامش((CV17

این نقطه در مرکز جناغ سینه حدود 4 انگشت بالاتر از انتهای استخوان جناغ واقع شده است. ماساژ این نقطه به ایجاد تعادل هیجانی، تسکین اضطراب، رفع افسردگی  و حتی تقویت دستگاه ایمنی نیز کمک می کند. بسیاری از نا هماهنگی های دستگاه عصبی با اعمال فشار در این نقطه قابل رفع هستند. برای انجام این کار باید حتما ستون فقراتدر حالت صاف و راست قرار داشته باشد. بعد از اینکه بدن در حالت مناسب قرار گرفت، کف دست ها را به هم چسبانده و نوک انگشتان شست را به استخوان جناغ سینه فشار دهید. در حین انجام این حرکت، آرام ، شمرده و کنترل شده نفس بکشید.

 

دریای آرامش

 

زیر زانو((ST 36

این نقطه درست زیر کشکک زانو، روی استخوان ساق پا قرار دارد. اِعمال فشار متوسط تا زیاد به این نقطه می تواند اختلالات گوارشی از قبیل نفخ و تهوع را بهبود بخشیده و دستگاه ایمنی بدن را نیز تقویت کند. برای رفع خستگی مفرط نیز از این حرکت می توانید کمک بگیرید.

 

36

 

پشت زانو (B 54)

این حرکت برای تسکین درد پشت ، زانو،آرتروز باسن،کمر و حتی سیاتیک فوق العاده است. برخی پژوهشگران معتقدند ماساژ این نقطه می تواند تا 6 ماه درد را تسکین دهد. کافی است هر روز این نقطه را به مدت یک دقیقه ماساژ دهید.

 

پشت زانو

 

نقاط خاجی

این نقاط دقیقا بالای استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات قرار دارند. ماساژ این نقاط باعث بهبود انقباضات ناشی از دوران قاعدگی و نیز درد پایین کمر می شود.به سادگی روی شکم دراز بکشید، یک دست را روی دست دیگر قرار داده تا شدت فشار را بیشتر کنید. حالا این نقاط را به مدت چند دقیقه به طور مداوم ماساژ دهید و هر قدر که لازم است آن را تکرار کنید.

 

نقاط خاجی

 

مردان شن

این نقطه در نیمه فوقانی گوش، بالای نوک حفره مثلثی قرار دارد. ماساژ این ناحیه به ترک انواع اعتیاد و بازگردانی توازن دستگاه عصبی کمک می کند. برای انجام طب فشاری در این نقطه، به سادگی انگشت سبابه را بالا آورده و روی نقطه مردان شن قرار دهید. حالا شست تان را پشت گوش بگذارید و با فشار زیاد ماساژ را انجام دهید.

 

مردان شن

 

ستون آسمانی (B10)

این نقطه، پشت گردن و روی عضلات برجسته گردن، بالای ستون فقرات (حدود نیم اینچ

(کمتر از 1.5 سانتی متر)،قرار دارد. با استفاده از طب فشاری در این ناحیه میتوان به رفع بی خوابی و استرس، درد و گرفتگی شدید گردن سردردهای شدید تا حد زیادی کمک کرد. برای اینکه نتیجه بهتری عایدتان شود از ضربه های یکنواخت در این نقاط بهره بگیرید.

 

محل اتصال شست پا و انگشت دوم

این نقطه درپنجه پا، در محل اتصال انگشت شست و انگشت دوم قرار دارد. ماساژ این نقطه می تواند برای افزایش حافظه و تمرکز مفید واقع شود. این نقطه را به آرامی به مدت چند دقیقه فشار دهید و هرقدر لازم است آن را تکرار کنید.

 

اتصال

 

شیاتسو را می توان به تنهایی و هرجایی انجام داد، زیرا به وسیله خاصی برای انجام آن احتیاج نیست. برای انجام شیاتسو دو راه وجود دارد:

فشاردادن نقطه مورد نظر

مالش به صورت حرکات دورانی و دایره ای شکل

نقطه مورد نظر جهت تسکین درد را یافته و فشار کافی اعمال کنید تا حس درد به وجود بیاید. محل را 3 ثانیه به آرامی فشار داده و در 3 ثانیه بعدی کم کم از شدت فشار کاسته و نقطه را رها کنید. این کار تا زمانی که علامت بیماری و حس درد کم شود، ادامه دهید. هرقدر بیماری یا درد شدیدتر باشد، میزان فشار لازم هم بیشتر خواهد بود.به دلیل اینکه بیشتر نقاط اِعمال فشار متقارن هستند پس باید نقاط را از دو طرف بدن تحریک کنید . اگر درد را در یک طرف بدن حس کردید، بر تحریک این نقطه تمرکز کنید.

توجه اکید داشته باشیدکه حتی ماساژ هم می تواند خطرآفرین باشد،لذا توجه به موارد احتیاطیو رعایت آنها امری ضروریست. مربیان آموزشگاه دنیای آرامش شما را به بهترین نحو ممکن در امر آموزش این موارد یاری خواهند کرد تا بهترین باشید.

 

نکات ایمنی لازم در شیاتسو:

در صورت بارداری هرگز نقاط چهار روده بزرگ و سه کبد را تحریک نکنید. زیرا باعث سقط جنین می شود.

از درخواست ماساژ شیاتسو و طب فشاری بلافاصله قبل و بعد از غذا، استحمام، ورزش یا نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید.

در صورتی که از تب، التهاب،درد و خارش شدید رنج می برید؛ حتما با پزشک خود مشورت کنید.

هرگز از ماساژ شیاتسو و طب فشاری برای زخم های باز، رگهای واریس، تومورها، پوست های عفونی یا محل هایی که احتمال شکستگی استخوان می رود؛ استفاده نکنید.

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017