ماساژ شیاتسو

 
یکی از ماساژهای معروف ژاپنی، ماساژ شیاتسو به معنی فشار انگشتان است. اگر روش انتخابی شما شیاتسو باشد، وقتی پیش ماساژتراپیست می روید متوجه خواهید شد که او روی نقاط معینی از بدن با انگشتان فشار وارد می کند. نوع این فشار باید منظم و اصطلاحا ریتمیک باشد. ژاپنی ها اعتقاد دارند این نقاط مشخص از بدن، کانال های عبور انرژی حیاتی افراد هستند و جریان خون بدن، بیشتر به این نقاط وابسته
است.

تاریخچه

 امروزه در سراسر جهان استفاده از شیوه‌های درمانی طب مکمل و جایگزین مانند گياه‌درماني، ماساژ درماني، عطردرماني و... همپای شیوه‌های درمانی طب مدرن مورد توجه و استقبال مردم است. براساس آمار ارائه شده از سازمان بهداشت جهاني مردان و زنان زيادي در سراسر جهان نه‌تنها  از اين شيوه‌هاي طبيعي براي درمان بيماري‌هاي‌شان استفاده مي‌كنند بلكه از اين تكنيك‌ها براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف جسم و روح هم بهره مي‌گيرند. ماساژ شياتسو يا ماساژ ژاپني يكي از اين شيوه‌هاست كه علاوه بر درمان بسياري از بيماري‌هاي گوارشی، مفصلی و استخوانی، اختلالات ارگان‌های داخلی و انواع سردردها تاثير زيادي در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها دارد.

شیاتسو در زبان ژاپنی (کانجی) و در انگلیسی (شیاتسو ) نامیده می شود که به صورت کلمه به کلمه به معنی «فشار انگشت» است.

انسان‌ها به‌تدریج با فشار دادن نقاط خاصی بر روی بدن به این نتیجه رسیدند که این نقاط می‌تواند به کاهش درد و درمان بیماری‌ها کمک کند. این روش از چین به‌عنوان طب فشاری به ژاپن رفت و شکل امروزی گرفت. شیاتسو همان نقاط طب سوزنی را دارد که به این نقاط، نقاط فعال می‌گویند. بیش از پنج هزار سال است که این سیستم درمانی در چین در حال توسعه و تغییر است. صاحب نظران اعتقاد دارند که طب سوزنی در ابتدا طب فشاری بوده و به‌تدریج با دست یافتن بشر به سوزن، به طب سوزنی تبدیل شده است. این نقاط فعال در خطوط فرضی قراردارند که به آنها (مریدین) می‌گویند. مریدین‌ها خطوط انرژی هستند که به اندام‌های خاص بدن ربط داده می‌شوند. شیاتسو با استفاده از فشار ریتمیک برروی این نقاط خاص در امتداد کانال‌های انرژی با استفاده ازانگشتان، دست، آرنج، زانو، انجام می‌شود و اعتقاد بر این است که باعث تحریک جریان انرژی در بدن می‌شود.

پزشکان معتقدند که شیاتسو راهی است برای رسیدن به آرامش و کمک کردن برای رسیدن به آرامش و مقابله با استرس، درد عضلانی، تهوع، اضطراب و افسردگی است.


کانال های انرژی چی

طب فشاری بر اساس تئوری «یین»  یا منفی و «یانگ» یا مثبت استوار شده است.

یین و یانگ انرژی‌هایی هستند که در تمام بدن جاری بوده و مسئول کارکرد طبیعی بدن و همه‌ی اندام‌های آن هستند. مراقبه و مدیتیشن به کشف گذرگاه و مسیرهای این انرژی و جریان آن کمک می‌کند. به این گذرگاه‌ها و مسیرها «مردین» گفته می‌شود، که در زبان چینی «جینگ-لو» و در زبان ژاپنی «کیراکو» نامیده می‌شود. در نقاط معینی این مردین‌های انرژی به سطح بدن نزدیک می‌شوند و می‌توان برای درمان به آنها دسترسی پیدا کرد. به این نقاط در زبان ژاپنی؛ «تسوبو» گفته می‌شود. هرگونه اختلال و عدم تعادل در جریان انرژی می‌تواند در بدن بازتاب یافته و منجر به بروز بیماری یا عوارض پاتولوژیک گردد. درمان بر روی این نقاط (تحریک نقاط) به بازگشت تعادل در جریان انرژی کمک کرده و بدن قادر می‌گردد که به رفع اختلالات و درمان خود بپردازد.

قدمت این تکنیک به ۲۰۰۰ سال می‌رسد و در واقع از روش ماساژ باستانی چینی و تکنیک‌های شفا بخش طب فشاری مشتق شده است..

 

شیاتسو

نحوه انجام ماساژ شیاتسو بر مریدین‌ها یا کانالهای انرژی چی

( منظور از انرژی چی همان نیروی زندگی است .)

درست مانند طب فشاری و  طب سوزنی، باور رایج بین عموم پزشکان و ماساژتراپیست ها بر این است که تمرینات شیاتسو بر ۱۴ کانال انرژی تاثیر مثبت دارد که هر کانال مربوط به یک عضو مهم بدن است. این ۱۴ کانال انرژی به عنوان یک کانال واحد با عنوان کانال جریان چی در بدن شناخته می شوند. زمانی می توان ادعا کرد حال جسم و روح کسی خوب است که انرژی در این 14 کانال بدون هیچ مانع یا تعللی به سهولت در حرکت باشد.

حالا به بیان این 14 مورد می پردازیم:

ریه و قلب

روده بزرگ  و روده کوچک

معده صفرا کبد

طحال و کلیه و مثانه

پریکارد

گرم کننده سه گانه

حکومت و راهبری

تولید

                                                                                                                                                                                                             

 

 مفاهیمی چون پریکاردیوم و گرم کننده سه گانه نوعاّ به مفاهیم پزشکی مشرق زمین مربوط می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

پریکاردیوم پوششی است برای قلب اما دارای وضعیتی است همچون یک اندام تو پر و کارکرد ان هم در واقع حمایت از قلب می باشد.گرم کننده سه گانه مریدینی است بدون تعلق به یک اندام؛ این مریدین به سه بخش گرم کننده بالایی،میانی و پایینی تقسیم می شود و کارکرد ان چیزی است همچون سیستم هورمونی بدن.

 

 


 

 

از ماساژ شیاتسو برای غلبه به درهای ی زیادی می توان کمک گرفت و موجب بهبود آنها شد. در اینجا به تعدادی از کاربردهای این ماساژ اشاره می کنیم:

 

 

 

کنترل اشتها (گوش)

 

یکی از متدهای شیاتسو برای کنترل میزان اشتها در افراد دچار اضافه‌وزن و چاق بهره‌گیری از ماساژ گوش است. برای این منظور ماساژ بخش غضروفی گوش به بیماران توصیه می‌شود. فردی که تمایل دارد میزان غذای کمتری بخورد و اشتهایش را کنترل کند باید هنگام نزدیک‌شدن وعده غذایی یک لقمه کوچک از غذا را بخورد تا اشتهای خود را تحریک کند. بعد از قسمت بیرونی غضروف گوش درست بالای نرمه گوش را به مدت 30 ثانیه بین دو انگشت شست و سبابه نگه دارد و 30 ثانیه بعد آن را رها کند. این حرکت را 3 دقیقه تکرار کند و بعد از یک ربع مابقی غذایش را میل کند. این کار کمک می‌کند تا فرد اشتهای کمتری برای خوردن غذا داشته باشد. این تکنیک را می‌توان قبل از خوردن هر وعده غذایی تکرار کرد. پس از مداومت بر این تکنیک به مرور گنجایش معده کم شده و خود به خود فرد غذای کمتری مصرف می‌کند.
احتمالا این روش اید به گوشتان آشنا بیاید !!! بله درست متوجه شدید، همان گوشواره های معروف لاغری که چند سال پیش فروش آن به شدت با استقبال خانم های ایرانی مواجه شد.

 

نقطه لاغریکنترل اشتها با شیاتسو

 

خستگی و احساس پیری (ساعد)


درمانگران ماساژ شیاتسو، متدهایی را می‌شناسند که به کمک آنها می‌توان میزان نیروی جوانی و شادابی را در خانم‌ها افزایش داد. برای این منظور باید نقطه‌ای را  روی ساعد دست شناسایی کنید که ماساژدادن این نقطه تاثیر زیادی در افزایش توانایی جسمی و بالارفتن نیروی جوانی دارد. برای پیدا‌کردن این نقطه باید طول و عرض ساعد را به نیم تقسیم کرده و محل تلاقی آنها را به مدت 3 دقیقه ماساژ دهید. برای ماساژ این نقطه کافی است نقطه مورد نظر را 30 ثانیه نگه داشته و 30 ثانیه رها کنید. این کار موجب افزایش ترشح هورمون پروژسترون می‌شود و ضمن آنکه از یائسگی زودرس جلوگیری می‌کند، مانع ابتلا به پوکی استخوان نیز می‌شود. تاثیرات این ماساژ بعد از 40 روز در جسم و روان شما نمایان می‌شود.

 

 

شیاتسو

رفع سرگیجه


یکی از بهترین کاربردهای شیاتسو درمان سرگیجه‌هایی است که عموما بعد از خواب به افراد دست می‌دهد. یکی از دلایل بروز این سردردها نبودن تعادل و تنظیم مایع حلزونی گوش است. در شیاتسو تکنیکی وجود دارد که به کارگیری آن موجب پیشگیری و همین‌طور درمان سرگیجه می‌شود. نقطه‌ای که در این شیوه به درمان کمک می‌کند درست پشت لاله گوش قرار دارد. در قسمت انتهایی و پشت لاله گوش، گودی کوچکی وجود دارد که نگه‌داشتن آن به مدت 30 ثانیه و رها‌کردن آن به مدت 30 ثانیه در عرض 3 دقیقه می‌تواند به تنظیم مایع حلزونی گوش کمک کند. به این دلیل که مردین‌های مربوط به مایع حلزونی و گوش از این ناحیه عبور می‌کنند با ماساژ این ناحیه می‌توان از بروز اختلال و سرگیجه پیشگیری کرد.

 

 

سرگیجه

بهبود سردرهای تابستانی با ماساژ شقیقه ها

بسیاری از تکنیک‌ها و متدهای درمانی ماساژ شیاتسو با الگوگیری از طبیعت ما انسان‌ها به وجود آمده است. به عنوان مثال اکثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به طور ناخودآگاه دست‌های‌شان را به سمت شقیقه‌ها می‌برند و این ناحیه را ماساژ می‌دهند. بهترین شیوه برای استفاده از این تکنیک استفاده از انتهای بند اول انگشت و ابتدای بند دوم انگشت برای ماساژ این نقطه است. بنابراین به محض شروع‌شدن سردرد با کمک انگشتان دست و با فشار اندکی با حرکت‌های دایره‌وار می‌توانید از دست دردها خلاص شوید.

 

سردرد تابستانی

تقویت بینایی

. درمانگران شیاتسو به بیماران خود توصیه می‌کنند برای افزایش توان و قدرت بینایی با کمک 3 انگشت اشاره، میانی و انگشت حلقه هر 2دست قسمت گودی که میان پلک بالا و ابرو قرار دارد، با فشار بسیار ملایم ماساژ دهند. این ماساژ نه‌تنها موجب تقویت بینایی و شفافیت دید افراد می‌شود، بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های چشم مانند آب‌مروارید نیز جلوگیری می شود. بنابراين با ملايمت هر 10 ثانيه يك بار 3 ثانيه اين نقطه را با سرانگشتان‌تان به آرامي ماساژ دهيد.

 

 

 

رفع بدخوابی

اگر دچار بدخوابی هستید می توانید یکی دیگر از تکنیک‌های کاربردی شیاتسو را به کار ببندید. متد آرام‌بخشی و ریلکسی. در این حالت درمانگران توصیه می‌کنند که با ماساژ نقاطی که زیر گونه وجود دارد می‌توان به افزایش آرامش و ریلکسی کمک کرد. علاوه بر این انجام تکنیک ماساژ شقیقه‌ها در شرایط عادی و معمولی نیز منجر به افزایش آرامش در بدن می‌شود. از این تکنیک در هر زمان از شبانه‌روز می‌توان استفاده کرد. تنها کافی است به مدت 3دقیقه موضع مورد نظر را ماساژ دهید.

 

رفع بدخوابی با شیاتسوبا شياتسو به جنگ آلزایمر برويد.

افرادی که احساس می‌کنند حافظه آنها ضعیف است یا افرادی که مایلند از ابتلا به فراموشی در سنین کهنسالی پیشگیری کنند به‌راحتی با کمک ماساژ لاله گوش و انگشت شست خود می‌توانند علاوه بر تقویت حافظه خود از ابتلا به فراموشی نیز پیشگیری کنند. درمانگران این مکتب ماساژ گودی پشت لاله گوش و همین‌طور ماساژ سرانگشت شست در هر دو دست را برای درمان و پیشگیری از ابتلا به فراموشی مفید می‌دانند.

 

ماساژ لاله گوش ،ضد آلزایمر

 

نکاتی که لازم است قبل از گرفتن ماساژ شیاتسو بدانید:

یکی از مهم‌ترین توصیه درمانگران و متخصصان ماساژ شیاتسو کنترل میزان ماساژ ارائه شده در پایانه‌های اعضای بدن و مردین‌ها در پایانه‌های کف دست وکف پاست. به این منظور که درمانگران و افرادی که خود از تکنیک‌های ساده شیاتسو استفاده می‌کنند باید نهایت دقت را در ارائه ماساژ به صورت یکسان برای هر دو دست و هر دو پا داشته باشند زیرا کف دست راست، دارای خاصیت تحریک‌کنندگی و کف دست چپ دارای خاصیت کاهش‌دهندگی است. به این ترتیب اگر تنها یکی از دست‌ها را ماساژ دهیم، موجب بروز اختلال در عملکرد اندام‌های داخلی می‌شویم. از این روست که متخصصان این شیوه درمانی همواره توصیه می‌کنند هنگام استفاده از شیوه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها حتما از هر دو دست و هر دو پا برای ماساژ استفاده شود.

شیاتسو یک ماساژ ژاپنی است که با استفاده از انگشتان درمانگر، فشار موضعی را به بدن وارد می کند و به ترتیب تمام عضله ها را در بر می گیرد و از آنجا که هیچ روغن یا لوسیون استفاده نمی شود، شما باید لباس های شل و آزاد بپوشید.

شیاتسو بر روی نقاطی که دچار درد هستندتاثیر می گذارد، اما علاوه بر آن بر روی گردش خون و کشش مفاصل نیز موثر است.

این ماساژ سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند و شما را ازکمر درد، سر درد، آسم، و خشکی ستون فقرات نجات می دهد.

شیاتسو به عنوان یکی از ماساژ های معروف به شمار می رود که تمام مزایای آن از طریق علمی به اثبات رسیده اند.

اگر در دنیای پر سرعت امروزي زندگی می کنید و نمی توانید برای بدن خود آنطور که باید و شاید اهمیت قائل شوید این تنها کاری است که می تواند جوانی و شادابی شما را تضمین کند.

 شیاتسو

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017