ماساژ روسی

تا چندی پیش منظور از ماساژ به کاربردن چند حرکت خاص، نهایتا با رو غن یا بدون ماده واسطه و با لباس انجام میشد. امادر حال حاضر با بالا رفتن اطلاعات همگانی از این علم، متقاضی در پی شناخت ریشه  و محل کاربرد انواع ماساژ برمی آید و مایل است نوع ماساژ را بنا به نوع سلیقه و دلخواه خود انتخاب می کند.

 تاندون

 

از انواع ماساژ غربی، می توان به سبک روسی اشاره کرد که نوع کامل شده  و توسعه یافته ماساژ درمانی در شوروی سابق است. این ماساژ تا سال 1860 مورد مطالعه قرار نگرفته بود ولی بعد از جنگ جهانی دوم به مرور جایگاه خود را پیدا کرد.

فیزیولوژیست های روسی از ماساژ به عنوان راه کاری برای درمان بهره بردند و اثبات کردند که استفاده از کشش یا حرکت عضلات می تواند بیشتر از ماساژ دادن برای فرد مفید باشد. اصل ماساژ روسی بر مبنای حرکات سریع و محکم در جهت تحریک سیستم وریدی و گردش خون بنا نهاده شده است. این حرکات باعث گرم شدن عضلات و مفاصل، تسریع جریان خون، تولید بیشتر اندروفین و کنترل استرس روحی و جسمی می شود.  

 

پنج تکنیک اصلی ماساژ کلاسیک روسی به این شرح است:

نوازشی، مالشی، فشاری، مشت و مال و لرزشی

این طبقه بندی توسط یک پروفسور روسی صورت گرفته است. دامنه انجام این حرکات مانند تمام انواع دیگر، از اِفلوراژ یا نوازش شروع شده و به تدریج به شدت ضربه ها اضافه تر می شود.

 

نوازشی (افلوراژ)

 افلوراژ

 

افلوراژ

 

پتریساژ( نیدینگ یا مشت و مال ونیشگون)

 

نیدینگ

پتریساژ

 

فشاری

فشاری

ماساژتراپیست باید زمان را مدیریت کرده و در اواخر زمان ماساژ، به تدریج ازضربات ماساژ کاسته به طوری که ماساژ شونده احساس خواب آلودگی کند. تعداد لازم حرکات و نوع آن ها بستگی به سن، سلامتی و جنسیت هرفرد دارد.

ضربه ای

ضربه ای

به طور عمده این سبک ماساژ، زمانی مناسب خواهد بود که ماهیچه به دلیل فعالیت زیاد و ورزش یا تمرین سنگین، با ترشح بالای اسید لاکتیک  مواجه شده و دچار درد و اسپاسم می شود. علت استفاده از این ماساژ در پی احساسات منفی ذکر شده این است که بعد از انجام حرکات ماساژ روسی، ترشح دو هورمون مهم اندروفین و سروتونین بیشتر شده و حس آرامش و تسکین به فرد غلبه نموده و درد آرام خواهد شد. توضیح اینکه  اندروفین (نابود کننده درد) و سروتونین (عامل موثر بر خلق و خوی ) می باشند.

اسید منفی

قاعده کلی درباره تمام انواع ماساژ این است که حرکات مخصوص هرسبک، یک هدف واحد را دنبال می کنند یعنی با تاثیر گذاشتن روی قسمت های مختلف بدن، منطقه دردناک را بهبود می بخشند.

 

 

علت اینکه ماساژ روسی بیشتر در کشورهای روس زبان رایج شده، زبان خاص روس هاست. آنها با تاسیس مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی از طرف دانشگاههاباعث شناخت و رواج بیشتر این ماساژ شده اند. امروزه صدها مدرسه ماساژ در روسیه مشغول فعالیت و تربیت ماساژ تراپیست (ماسور) هستند.

فیزیوتراپی

تفاوت عمده ماساژ روسی با دیگر سبک ها

بارزترین تفاوت این سبک با سایر سبک های غربی، تنوع حرکات در حالات و موقعیت های مختلف است. یعنی با استفاده از تکنیک های نوازشی یا سطحی، عمقی و فشاری، عضلات ، ماهیچه ها،غلاف ها و تاندون های بدن را تحریک کرده و باعث دفع سریع تر اسد لاکتیک و مواد زائد از بدن می شویم.

ترشح اسید لاکتیک

تاندون

تاندون ملتهب

 

فواید ماساژ روسی، تاثیر مستقیم روی دستگاه ها و اندام های زیر است:

سیستم اسکلتی

عصبی عضلانی

سیستم گردش خون

دستگاه گوارش

دستگاه تنفسی

کمک به کم شدن ورم اندام ها و مفاصل

تسهیل سوختن چربی ها

کمک به پوست

 

موارد استفاده از ماساژ روسی

رفع کوفتگی عضلانی

رفع خستگی کار روزانه

ایجاد آرامش در افراد با مشغله ذهنی بالا

اسپاسم های شدید عضلات

افزایش دامنه حرکات مفاصل در افراد کم تحرک

 

کاهش دامنه حرکت

 

هشدار: از این ماساژ برای افراد مسن و کودکان استفاده نکنید.

 

 

 

 

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017