آیا می دانید رفلکسولوژی چیست؟

 رفلکسولوژی

رفلکسولوژی ازجمله تکنیک‌های طب‌مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه درمانی، درمانگران با فشار دادن نقاط خاصی از کف پا و دست برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری‌های جسم و روح اقدام می‌کنند. این شیوه درمانی در کنار تکنیک‌های دشوار، متدهای ساده‌ای دارد که با یادگیری آنها می‌توانید برخی از نیازهای ابتدایی خود برای تسکین و بهبود درد را در خانه و محل کار برطرف کنید. به عنوان مثال می‌توانید هنگام سردرد، دندان درد، تنگی نفس، کاهش انرژی یا دردهای مفصلی از این تکنیک‌ها کمک بگیرید. به این ترتیب با شناختن نقاط بازتاب درمانی و یادگیری شیوه‌های انجام می‌توانید برای مدت زمان طولانی از مصرف مسکن‌های شیمیایی بی‌نیاز شوید.

این نوع ماساژ به شکل عمیق تری برای آرامش افرادی که از مشکلات دردهای مربوط به کف پا و پا براثر کارهای روزانه رنج می برند مفید میباشد. دراین نوع ماساژ، تراپیست شما، ماساژ سنتی وسوئدی را از طرف کف پا به ساق پا و بالای ران می رساند.
این نوع ماساژ نه تنها به تسکین درد زانو و تورم کف پا و انواع مختلف آرتروز کمک می کند، بلکه استرس و اضطراب را نیز درسراسر بدن کاهش می دهد و انجام حرکات کششی دراین نوع ماساژ بسیار مفید واقع خواهد شد.
باهرمیزان درد و حساسیت درکف پا، قوزک پا، ساق پا و .... با این نوع ماساژ مطمئن باشید که درد تسکین خواهد یافت. بعد ازدریافت ماساژ نیز بهتر است که استراحت کنید و اگر از تکنیک های این نوع ماساژ لذت میبرید، بدانید که مزایای اعمال شده حتما موثر واقع خواهند شد. هرچقدرجلوتربروید، لذت بیشتری خواهید برد. لطفا ماهیانه حداقل یک جلسه یک ساعته ازاین نوع ماساژ درنظربگیرید.

درحالت کلی، ماساژ شامل کار و اقدام در بدن با فشار ثابت یا در حال حرکت و یا لرزش، و کمک به حرکات مکانیکی بدن است که می تواند با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد، و پاها انجام می شود. بیش از هشتاد روش ماساژ به رسمیت شناخته شده وجود دارد. مهم ترین دلایل برای معرفی ماساژ به عنوان درمان، تقاضای مشتری و درک اثربخشی ماساژ می باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در سال 2007 میلادی، تقریبا یک چهارم از آمریکایی ها حداقل یک ماساژ در سال گذشته گرفته بودند. و آنها مهمترین دلیل انجام این کار را به رسمیت شناختن فواید ماساژمیدانستند..
رفلکسولوژی یا بازتاب شناسي به معنی وارد آوردن فشار ملايم بر روي نقاط غيرارادي در تمام بدن میباشد.
كف پاها و دست ها  نقاطی وجود دارند كه با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب، غده و استخوان مطابقت دارند. به عبارت ديگر پاها نماينده و نمايانگر نقشه اي از كل بدن هستند. يعني تمام اعضاء و قسمت هاي مختلف بدن روي آنها منعكس شده و نظم و ترتيب قرارگيري بخش هاي بدن روي كف پاها دقيقاً مشابه نظم و ترتيب قرارگيري آنها در بدن است، اين بازتاب ها را مي توان روي كف پا، انگشتان و در طول كناره داخلي و خارجي پا، پيدا كرد.
به این صورت كه با وارد آوردن فشارعميق به كمك سر انگشت شست دست و ديگر انگشتان به نواحي خاصي از دست ها و پاها، باعث آزاد شدن  انرژي مسدود شده ، افزايش گردش خون و انتشار هورمون هايي نظير اندورفين در بدن را به همراه دارد و سبب رسيدن به بالاترين حد سلامتي مي گردد.

 

 ماساژ پا                                                                                       

مزایای رفلکسولوژی

 

دکتر باربارا و دکتر کوئین کونز پس از ارزیابی ۱۶۸ مطالعه و ۷۸ اختلال در سلامت، چهار راه اصلی را که این روش به افراد کمک می کند، شناسایی کرده اند.

اثر آرام بخش ایجاد می کند.

بر اندام ها تاثیر دارد.

علائم را بهبود می بخشد.

موجب کاهش درد می شود.

جزئیات و مکانیزم های این چهار اثر مثبت هنوز نامشخص است. با این وجود، اثر رفلکسولوژی به شدت در کمک به بدن برای مدیریت ۷ بیماری و اختلال زیر به اثبات رسیده است. به همین دلیل یکی از روش های درمان این بیماری های را رفلکسولوژی می دانند.

تسکین اضطراب

اضطراب و استرس دست به دست هم در بدن ظاهر می شوند. این درمان در تسکین این مشکلات روحی بسیار موثر است. در سال ۲۰۰۲، یک آزمایش انجام شد که در آن ۶۷ زن یائسه (۴۵ تا ۶۰ ساله) به دو دسته تقسیم شدند. یک گروه به طور تصادفی ۹ جلسه رفلکسولوژی انجام داده و یک گروه نیز ماساژ غیر اختصاصی (گروه کنترل) انجام دادند.

محققان با بررسی اثربخشی این روش ها در درمان اضطراب بر اساس پرسشنامه بهداشت زنان (WHQ)، متوجه شدند که رفلکسولوژی در مواجهه با علائم روانشناختی در طول یائسگی موثرتر از ماساژ غیر اختصاصی پا است. این روش موجب کاهش ۵۰ درصدی اضطراب شد، که دو برابر بیشتر از گروه کنترل بود.

کاهش درد سردرد

محققان دانمارکی در دهه ۱۹۹۰ برای کشف درمان موثر در کاهش استرس و اضطراب، به دنبال این بودند که ثابت کنند چگونه رفلکسولوژی می تواند به رفع سردرد و بیماری های میگرنی کمک کند.

طی گزارشی از شرح حال ۲۲۰ بیمار که  توسط ۷۸ متخصص این درمان به مدت شش ماه تحت درمان رفلکسولوژی قرار گرفتند، پس از سه ماه، ۸۱ درصد از بیماران ادعا کردند که درمان آنها به میزان قابل توجهی موجب بهبود مشکلات سردرد شده و ۱۹ درصد افرادی که قبلا دارو مصرف می کردند قادر به کنترل مصرف داروهایشان شدند.

کمک به مبارزه با دیابت نوع ۲

هنوز اثبات نشده است که این درمان، سطح قند خون را تا چه حد تحت تأثیر قرار می دهد. اما چندین آزمایش بالینی در حال انجام است که نشان می دهد رفلکسولوژی به بیماری های عصبی و درد در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند. نه تنها به کاهش درد کمک می کند، بلکه موجب هدایت عصبی و جبران نگرانی های ناشی از حساسیت حرارتی و لرز نیز می شود. این درمان، کنترل گلیسمی را نیز بهبود می بخشد. این نکته نشان می دهد که شاید روزی، این هنر شفا دهنده باستانی بتواند به جلوگیری یا درمان دیابت نوع ۲ کمک کند.

کاهش علائم PMS

سندرم پیش از قاعدگی چندین فرم مختلف دارد و به معنای واقعی کلمه در هر زنی متفاوت احساس می شود. هر چند ۵۰٪ از تمام زنان به دیسمنوره (درد قاعدگی) مبتلا می شوند. مقایسه ایبوپروفن با رفلکسولوژی که در زیر ارائه شده است، به طور بالقوه می تواند به زنان مبتلا به این بیماری که اغلب درد ناتوان کننده ای دارد کمک کند.

۶۸دانشجو مبتلا به دیسمنوره زودرس از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، از ۴۰۰ میلی گرم ایبوپروفن هر هشت ساعت یک بار، به مدت سه روز، طی ۳ ماه استفاده کرده و همزمان ۱۰ جلسه رفلکسولوژی ۴۰ دقیقه ای را برای دو ماه متوالی انجام دادند؛ نتایج این تحقیق نشان داد که این درمان در مقایسه با درمان با ایبوپروفن با کاهش بیشتر شدت و طول مدت درد قاعدگی همراه است. با این نتایج به نظر می رسد که رفلکسولوژی واقعا باعث بهبودی می شود و فقط درد را کنترل نمی کند.

محققان کشف کردند که در طی ماه سوم، زمانی که فقط ایبوپروفن (و بدون رفلکسولوژی) مصرف شد، اثرات طولانی مدت بهبودی رفلکسولوژی همچنان ادامه داشت و کیفیت تسکین درد با ایبوپروفن را بیشتر کرد.

 

 

 

ماساژ پا1

 

 

 

 

بهبود سینوزیت

محققان دانشگاه علوم پزشکی ویسکانسین با ۱۵۰بیمار مبتلا به علائم عفونت مزمن سینوسی، آزمایشی را انجام دادند. آن ها در این آزمایش به این پرسش که چگونه آبریزش بینی به مدت دو هفته نسبت به رفلکسولوژی واکنش نشان می دهد؟ پاسخ دادند.

بر اساس این مطالعه، در مجموع ۷۰ درصد از داوطلبان از درمان بهره مند شدند و ۳۵٪ از آن ها داروهای سینوسی خود را به دلیل درمان به طور کامل کنار گذاشتند.

مبارزه با سرطان

اگر چه اثبات نشده است که این درمان به طور مستقیم بر سلول های

 سرطانی تاثیر می گذارد،

 یک مطالعه کنترل شده را British journal Nursing Standard اما مجله منتشر کرد که در آن ۱۰۰٪ از بیماران ادعا کردند که پس از سه دوره درمان بهبود قابل ملاحظه ای در کیفیت زندگی خود داشته اند.

برخی از بخش هایی که طبق گزارش بیماران پس از استفاده از این درمان بهبود یافته است عبارتند از:

ظاهر

اشتها

تنفس

ارتباطات

یبوست

اسهال

خستگی

ترس از آینده

انزوا

تحرک

خلق و خوی

حالت تهوع

درد

خواب

ادرار کردن

سلامت قلب

مقاله ای که در سال  ۱۹۹۷ منتشر شده نشان داد که رفلکسولوژی می تواند حساسیت رفلکس بارورسپتور را کاهش دهد.

 (اندازه گیری خطر برای بیماری های قلبی)

به طرز شگفت انگیزی، نتایج نشان داد که نقاط فشار معینی بر روی پاها وجود دارد که به همان قسمت رفلکس بارورزپتور مربوط می شود. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که رفلکسولوژی چگونه می تواند به سلامت قلب کمک کند، اما منافع آن برای از بین بردن استرس، اضطراب و تسکین درد، می تواند راهی برای بهبود سلامت قلب باشد.

 

نکاتی که باید آویزه گوش کنید.


اگرچه رفلکسوتراپی یکی از شیوه‌های درمانی طبیعی، غیرتهاجمی و بی‌نیاز از مصرف انواع و اقسام داروها محسوب می‌شود اما استفاده نامناسب و خودسرانه از آن می‌تواند عوارضی جدی به همراه داشته باشد. به گفته متخصصان این شیوه درمانی، استفاده از این شیوه بهتر است در جلسات اولیه درمان با مشاوره و حضور متخصص رفلکسوتراپی صورت گیرد و پس از آن با آموزش این تکنیک‌ها توسط متخصص به بیمار، بیمار اجازه اجرای آنها روی بدن را در خانه کسب کند. علاوه بر این توصیه تاکید شده که افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند نقرس، استئوآرتریت، رگ‌های ترومبوز، مبتلايان به بیماری‌های عفونی، انواع سوختگی‌ها و همین‌طور خانم‌های باردار از این شیوه درمانی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها استفاده نکنند مگر در مواردی خاص که متخصص رفلکسولوژی و پزشک‌شان این شیوه را برای درمان موثر و لازم بدانند.

 

 

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017