تاریخچه ماساژ

 ماساژ درمانی

با سیری در تاریخ متوجه می شویم که ماساژ در تمام ملل و با فرهنگهای مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن، عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد. در گذشته مردم بدون اینکه از تأثیرات فیزیولوژیکی ماساژ آگاهی داشته باشند، ازآن استفاده می کردند، مثلا"  در ضرب دیدگی ها، اولین اقدام آنها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بوده است.

درمان درد با ماساژ 


دلیل پیدایش ماساژ را میتوان غریزه ی انسان دانست که در طول زمان با افزوده شدن تجربه ودانش ، شکل گسترده تری گرفته است. مثلا وقتی از خواب بیدارمیشویم با کشیدن دستها حس خوبی به ما دست می دهد یا وقتی مچ دست درد میکند آن را می چرخانیم. همچنین  میتوان به مالش دادن کف پا و عضلاتی که درد میکنند  نیز، اشاره کرد.


چرخش مچ دست

 بر اساس اسناد تاریخی، ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسمی است که بشر به آن دست پیدا کرده، حرکات ضربه ای و مالشی بافت احتمالا تکامل حرکات غریزی است که در دیگر پستانداران دیده میشود. انسان با تماس ، ضربه و مالش پوست هیجانات و احساس خود را به دیگری انتقال می دهد. این شکل انتقال کم کم رسمیت پیدا کرد تا به شکل ماساژ امروزی در آمد.

رواج ماساژ در طب قدیم

 

 

   در میان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می کردند میتوان ازمصریها،ایرانی های باستان ، یونانیان، چینی ها و ژاپنی ها نام برد و همینطور از بین دانشمندان و اطباء قدیمی که از تکنیکهای ماساژ استفاده می کردند می توان به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد.
امروزه نیز از ماساژ با اهداف مختلف و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می کنند و بویژه در کاهش دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه ویژه ای را نسبت به سایر روشهای درمانی به خود اختصاص داده است و همچنین در توانبخشی و بازتوانی بیماریهای مختلف به شکل خاصی بکار می رود.
ماساژ در واقع مهارت و هنر دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن است. این مهارت، به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن كمك می كند. هم اکنون میلیونها نفر در سرتاسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

 

 واژه ماساژ از ریشه عربی «مَسّ» به معنای فشار آرام گرفته شده. البته نظر دیگری هم در این باره وجود دارد؛ طبق نظریه دوم درباره کلمه (ماساژ)، این کلمه؛ از یک واژه یونانی به نام Massein که به معنای مالیدن است و مربوط به یک لغت لاتین Manus به معنای دست گرفته شده است. ولی به طور کلی، ماساژ عبارتست از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن به منظور اهداف خاصی بکار می رود. به عبارت دیگر ماساژ یعنی: حرکات و مهارتهای دستی که بطورمنظم و مخصوص بر روی بافتهای بدن جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود.
ترویج دهندگان ماساژدرمانی در غرب، فرانسویان بودند. در آمریکا پزشک جوانی که سه فرزند خود را ازدست داده بود برای نخستین بار به درمان های غیر دارویی روی آورد و روی بیماران خود اقدام به درمان دستی نمود که نتایج مطلوبی نیز به دست آورد.
پس از او یکی از شاگردانش با ساده کردن روشهای او مکتب (کارپوپراکتیک) را به وجود آورد. در ابتدای سده نوزدهم در اروپا، نخستین بار (پروفسور پرهنریک لینگ (۱۷۷۶-۱۸۳۹) ) در سوئد روش ماساژ سوئدی را ابداع و مؤسسه ماساژ را در استکهلم تأسیس کرد.در کشور انگلستان فردی به نام سیریاکس روشهای مختلف دست‌ورزی را به کار برد و کاریوپراکتیک را گسترش بخشید. در فرانسه، دکتر ماژنه، با مطالعه روشهای مختلف انگلیسی و آمریکایی و روشهای شرق و شمال آفریقا و تجارب شخصی خود مکتب مانیپولاسیون را ابداع و تکمیل کرد که آکادمی فرانسه و دانشکده پزشکی پاریس در سال ۱۹۷۱ آن را تأیید کرد و اکنون این رشته در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود. و فارغ‌التحصیلان آن در نقاط مختلف دنیا مشغول به کارند

 

کاریوپراکتیک.

به خاطر پیچیدگی اندامهای انسان، از رویکردهای متفاوتی برای درمان درد و اختلالات عملکردی استفاده می‌شود.  برخی از این رویکردها عبارتند از:

 

طب سنتی غرب

این دیدگاه از روشهای درمانی متفاوتی همچون درمان دارویی و جراحی بهره‌ می‌گیرد. یکی از مشکلات طب سنتی برای درمان اختلالات عضلانی این بود که هیچ یک از آنها به طور اختصاصی روی عضله کار نمی‌کرد. بیماری که در بافتهای نرم خود احساس درد می‌کرد یا زمانی که این بافتها به درستی عمل خود را انجام نمی‌داد، به متخصصان پزشکی – مانند عصب‌شناسان، جراحان یا ارتوپدها و روماتولوژیست‌هامراجعه می‌کرد و براساس نوع بیماری خود،‌ یا داروها را مصرف می‌کرد یا به جراحی‌های باز تن می‌داد.

 

 

استخوان‌شناسان

متخصصانی که بر روی استخوان‌ها و مفاصل و دستکاری آنها کار می‌کنند.

 

استخوان شناسی

کاریوپراکتورها

  متخصصانی که بر روی درمان مفاصل به ویژه ستون مهره‌ها تمرکز دارند و معتقدند که وجود ناهنجاری‌ها به دلیل قرار نگرفتن درست مهره‌ها است و این عامل بر روی ریشه اعصاب تغذیه‌کنندة عضوها تأثیر می‌گذارد.

کاریوپراکتور

 

فیزیکال تراپ‌ها

 متخصصانی که از تمرینات جسمانی و حرکتی برای درمان مفاصل و عضلات استفاده می‌کند. با وجودی که فیزیکال تراپ‌ها امروزه از بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژی مانند آب درمانی، اولتراسوند و تحریکات الکتریکی عضلات بهره می‌گیرند. اما تمرین و حرکت را بیشتر ترجیح می‌دهند. آنان همچنین روی وضعیت‌های حاد نظیر بازتوانی پس از عمل جراحی، صدمات یا ناهنجاری‌های مادرزادی تمرکز دارند.

 

فیزیکال تراپ 

 با شرکت در کلاس های آموزشگاه دنیای آرامش، می توانید با ادامه طب سنتی و ماساژ، در زنده ماندن این پیشینه با ارزش سهیم باشید.

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017