ماساژ ایرانی

ماساژ ایرانی

 


یکی از قدیمی ترین ماساژ ها، ماساژ ایرانی است که متاسفانه در آستانه فراموشی قرار گرفته. حتما شنیده اید که از زمان های بسیار قدیم، ماساژ یا اصطلاحا مشت و مال در حمام طرفداران زیادی داشت.

مشت و مال

استفاده از ماساژ به طور عموم باعث کاهش درد و ایجاد آرامش می شود. با تحقیق بر روی آنچه که هنوز در حمام های محله های قدیمی انجام میشود،مشخص شد ماساژ ایرانی ترکیبی است از ماساژ های کلاسیک سوئدی و تایلندی. یعنی به صراحت می توان گفت این ماساژ ها با اقتباس و تقلید از ماساژ ایرانی به وجود آمده و با اضافه کردن حرکات و تکنیک های دیگر کاملتر شده اند. شاهد بر این مدعا اینکه پزشک نامدار ایرانی، بوعلی سینا، برای تسکین درد و رفع مشکلات ، ماساژ را توصیه کرده و به کار می برد.

به طور مثال بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات بی خوابی، تنش،مشکلات ناشی از فشار های روانی و انواع سردرد با دریافت ماساژ بهبود یافته اند.

 آنچه که از ماساژ ایرانی در ذهن بیشتر ما تداعی می شود ممکن است حرکات خشنی مثل عکس های زیر باشد:

ماساژ ایرانی مشت ومال

 

از جمله ماساژ هایی که بدن را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد (بالولینگ) است.

درباره بالولینگ

 

ماساژ بالولینگ یک ماساژ ایرانی است که ترکیبی از حرکات ملایم و محکم است. این حرکات به وسیله دست و پا وبه منظور رفع گره های عصبی، عضلانی و رسیدن به آرامش یا آرام تنی  صورت می گیرد.  انجام این تکنیک ها تاثیر مطلوب و خوشایندی روی بافت های نرم بدن، دستگاه های عصبی ، تنفس و سیستم گردش خون دارد. ماساژ برای سیستم عصبی بدن حکم یک آرام بخش و تسکین دهنده قوی دارد. به همین دلیل است که افراد بلافاصله پس از دریافت ماساژ احساس آرامش کرده و حال بهتری دارند.

علاوه بر خاصیت آرامش بخشی و تسکین درد که ماساژ باعث آن است، می توان به ازدیاد فعالیت ماهیچه ها غدد داخل بدن و رگ ها اشاره کرد. این اندام ها میتواند تحت تاثیر و کنترل ماساژ بالولینگ عملکرد بهتری داشته باشند.

براساس علوم آناتومی، تربیت بدنی و سایر علوم وابسته، بالولینگ به لحاظ لغوی از دو کلمه (بال) به معنی دست و (لینگ)به معنی پا تشکیل شده که در گویش مازندرانی به این شکل تلفظ می شود. این ماساژ به دو صورت عمومی و موضعی انجام می شود. حرکات موجی،ریتمیک و نوسانی بر سیستم اعصاب بدن انسان اثر گذاشته و موجب ایجاد احساس آرامش و آرام تنی شده و سیر طبیعی درمان بیماری ها را کوتاه می کند. در واقع همچون دیگر ماساژها در پی انجام حرکات و تکنیک های ماساژ ، ترشح هورمون های ضد دردی همچون اندروفین، دوپامین؛ سروتونین و کورتیزون، بیشتر شده و موجب آرامش فرد می شود.
اما تفاوت عمده ماساژ بالولینگ با دیگر روش ها، توجه ویژه به فرآیند نورولوژیکی یعنی سیستم دستگاه عصبی  و بیماری های بدن توانیاب است. زیرا انجام این نوع ماساژ بر بخش آگاهی و شعور سلولی بدن اثر گذاشته و موجب افزایش ریتم امواج آلفا در مغز ماساژ گیرنده شده و با تاثیر مستقیم بر نیمکره راست مغز موجب بهبود عملکرد تمام اندام ها و دستگاههای درونی بدن می شود.
مبدع این سبک ماساژ، « آقای امیر ندیری»، عضو انجمن تربیت بدنی و علوم مرزشی ایران و سرپرست کلوب ماساژ ایران، عضو مرکز مطالعات طب سوزنی و فارغ التحصیل رشته دست ورزی از دانشگاه ایالتی لایدن می باشند.

امیر ندیری

دفع ترکیبات سمی از بدن  به کمک ماساژ

ماساژ بدن موجب تحریک دستگاه لنفاوی و بهبود عملکرد آن می‌شود. به این ترتیب فرد دریافت کننده ماساژ حین گرفتن ماساژ و پس از آن با افزایش عملکرد و سرعت جریان لنف در بدن رو به رو می‌شود. ماساژ گرفتن، توانایی بیشتری برای جمع‌آوری ترکیبات سمی و مضر را به بدن می دهد. این مواد زائد در طول روز به دلیل فشارهای روانی و فعالیت‌های عضلانی در سراسر بدن انباشته می شوند. زمانی‌که مایع لنفاوی حرکت کندی داشته باشد به‌صورت نیمه جامد درمی‌آید و به نسوج اطراف محل تورم می‌چسبد، پس در ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، تاندون‌ها و لیگامنت‌ها رسوب کرده و دامنه حرکتی عضو درگیر را به طور موقت یا دائم محدود می‌کند.  ماساژ به دفع این ترکیب مضر کمک کرده و عضو متورم به حالت اولیه برمی گردد.

تورم

 

 

غلبه بر درهای قاعدگی با ماساژ

 


ماساژ شکم و پشت از مهم ترین روش ها برای بهبود فعالیت کلیه ها و تقویت آنها به منظور دفع مواد زائد بدن است. با بهبود کارکرد روده ها، از انباشته شدن مایعات در بدن جلوگیری شده و عملکرد کلیه ها و دستگاه ادراری نیز بهتر خواهد شد.  بد نیست بدانید ماساژ همین ناحیه در بانوان میتواند تا حد زیادی از دردهای دوران قاعدگی آنها کم کند. در خانم های میانسال این ماساژ می تواند به بهبود سندروم قبل از یائسگی و نشانه های آن بیانجامد.

یائسگی یائسگی

به خاطر بسپارید که برای داشتن پوستی زیبا و بانشاط، ماساژ مناسب ترین راه طبیعی به شمار می رود. زیرا با تحریک غدد چربی و عروقی  زیر پوست، سموم موجود در سلول هابه سمت بیرون رانده می شوند. سلول های مرده سطح پوست نیز جدا شده و با افزایش و نرمی کشش و الاستی پوست، تنفس بهتر پوست باعث زیبایی و خوش رنگی چهره می شود. دستگاه گوارش نیز سهم عمده ای از تاثیرات مثبت ماساژ را به خود اختصاص می دهد. به این صورت که حرکات دودی روده باعث بالا رفتن سرعت دفع مواد زائد و فضولات از بدن می شود که این موضوع به رفع بیماری های زیادی از جمله یبوست کمک بسزایی می کند.

رد پای این تاثیر مثبت بر روی ماهیچه های جدار روده و شکم نیز دیده می شود زیرا بعد از ماساژ گرفتن، آنزیم های معده ، کبد، لوزالمعده و روده ها بهتر و ترشح شده  هضم و جذب بهتری اتفاق می افتد. جامعه ای که افراد آن از ماساژ و راههای مقابله و درمان طبیعی استفاده می کنند از سلامت و تندرستی بیشتری برخوردار است.

 

 

 

موارد احتیاط  

 

حتما شنیده اید که فلان دارو این عوارض را دارد و فلان عمل آسیب رساننده است؛ با کمال صراحت لازم می دانیم بگوییم با وجودی که دریافت ماساژ موجب سلامت عمومی تمام اندام ها و دستگاه های درونی بدن شما می شود؛ اما دریافت آن به همه توصیه نمی شود و مناسب همه نیست. قبل از اقدام به درخواست و دریافت ماساژ بهتر است از موارد منع و مضرات احتمالی آن در افراد و موارد خاص اطلاع داشته باشید. زیرا ماساژ هم می تواند عوارض خاص خود را به دنبال داشته باشد.

تب
وقتی درجه حرارت بدن بالا باشد، معلوم است که در جایی از بدن تجمع سموم یا عفونت رخ داده و بدن در حال جنگیدن با آن است، پس به بدنتان اجازه ادامه مبارزه بدهید و ماساژ نگیرید.

تب

 

عفونت های پوستی
دریافت ماساژ در نزد این افراد و حتی فرد ماساژ دهنده(ماسور)، ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. مثل ماساژ جوشگاه و زخم قبل از بهبودی کامل

عفونت و آلرژی

بیماران تحت درمان با داروهای ضد انعقاد خون

در بیمارانی که با داروهایی مثل هپارین و وارفارین تحت مداوا هستند، ماساژ ممنوعیت نسبی دارد.

انعقادخون

 

سوختگی، کشیدگی عضلانی،پارگی رباط،واریس،وجود لخته های خونی، سرمازدگی و زخم های باز از دیگر موارد ممنوعیت ماساژ هستند.

         

 

واریسسرمازدگی

 

 

 

تماس با ما

تلفن آموزشگاه :65263056-021

تلفن همراه :09129475991

ایمیل :info@nazariteb.com

آدرس آموزشگاه:شهریار.خیابان ولیعصر(ع)کوچه شهید جعفرصداقت پیشه مجتمع صداقت طبقه دوم پلاک24
ساعت کاری : تمام روزهای هفته (حتی ایام تعطیل) از ساعت 9 الی 21
عضویت در خبر نامه
کلیه حقوق مادی ومعنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیای آرامش می باشد Copyright © 2017